Děti z Moravskoslezského kraje vymění na začátku školního roku třídy za sběrné dvory

Vydáno dne 4. 9. 2014

Ze školních tříd na sběrné dvory měst a obcí se přesunou děti z Moravskoslezského kraje. Budou se tam v praxi učit, jak správně nakládat s vysloužilými elektrospotřebiči, až jednou budou mít vlastní domácnost a začnou rozhodovat o jejich dalším osudu, nebo aby mohly poradit svým rodičům.

Ostrava, 4. září 2014 – Sběrné dvory v Moravskoslezském kraji, které jsou zvyklé na dospělé návštěvníky, očekávají v době od 8. do 12. září 2014 téměř 1700dětí ze základních škol. Kraj ve spolupráci s kolektivním systémem ELEKTROWIN pořádá ekologicko-naučnou akci nazvanou Zaskočte si pro radu, jak se zbavit odpadu.

Téměř 1700 žáků a studentů mateřských, základních a středních škol, které do sběrných dvorů přivedou jejich učitelé, se tak bude učit ekologii přímo v terénu. Od 8. do 12. září se akce postupně uskuteční v těchto městech: Nový Jičín, Příbor, Kopřivnice, Třinec a Bruntál.

„Akce Zaskočte si pro radu, jak se zbavit odpadu, patří mezi projekty, kterými se zaměřujeme na děti a mládež,“říká Táňa Pokorná, ředitelka zákaznického oddělení největšího českého kolektivního systému ELEKTROWIN.

Připomíná, že děti jsou často už dnes těmi, kdo doma upozorňují na zásady recyklace.  „Za pár let pak vybudují vlastní domácnosti a samy budou rozhodovat o nakládání s vysloužilým elektrozařízením,“ vysvětluje Pokorná.

Už za dva roky, tedy v roce 2016, začnou navíc v celé Evropské unii platit nová pravidla pro sběr a recyklaci starých spotřebičů. Bude třeba jich vysbírat a předat k recyklaci ještě více než dnes, jinak by brzy nebylo z čeho vyrábět nové. „Materiály získané recyklací totiž Evropě ve stále větší míře nahrazují rychle docházející nebo zcela chybějící zdroje nezbytných surovin,“ podotýká Táňa Pokorná.

Odborníci, kteří na sběrných dvorech na chvíli zastoupí učitele, dětem vysvětlí, jak se nakládá nejen s elektrospotřebiči, které již dosloužily, ale i s ostatním odpadem, který lidé vyprodukují.

Při návštěvě sběrného dvora si budou moci žáci a studenti právě získané informace bezprostředně otestovat a zasoutěžit si o drobné dárky.

Sběrný dvůr - adresa

termín

Nový Jičín, SD Propojovací

8. září - pondělí

 Kopřivnice, SD Panská

9. září - úterý

Příbor, SD Štramberská 483

10. září - středa

Třinec, SD Frýdecká 74

11. září - čtvrtek

Bruntál, SD Polní

12. září - pátek