Dobrovolní hasiči zabraňují ekologickým škodám po povodních, sbírají zaplavené spotřebiče

Vydáno dne 10. 6. 2013

P R A H A, 10. 6. 2013 - Katastrofální povodně v uplynulém týdnu postihly tisíce domácností v České republice. Znamená to mimo jiné, že zničeny mohly být až desítky tisíc domácích spotřebičů, elektrického nářadí nebo zahradní techniky. To vše teď představuje ekologickou časovanou bombu.

Podle průzkumu neziskových společností ELEKTROWIN a ASEKOL vlastní průměrná česká domácnost okolo dvacítky různých elektrozařízení. Za posledních osm let, kdy v ČR funguje systém jejich zpětného odběru a recyklace, se Češi naučili odevzdávat je po skončení životnosti na sběrných dvorech, do speciálních kontejnerů a na dalších místech zpětného odběru. Mimořádná situace, jakou povodně vytvořily, by ale mohla vrátit naše životní prostředí o mnoho let nazpátek.

Při zpětném odběru vysloužilých spotřebičů v posledních letech vydatně pomáhají také sbory dobrovolných hasičů. Do projektu společností ELEKTROWIN a ASEKOL s názvem Recyklujte s hasiči se jich zapojilo už na sedm stovek. Nejaktivnější jsou celoročně hasiči ve středních Čechách.

„Teď jsme oslovili ty hasičské sbory, které působí v  oblastech postižených záplavami, a požádali jsme je o mimořádnou součinnost při sběru poškozených spotřebičů,“ říká Táňa Pokorná, ředitelka zákaznického oddělení kolektivního systému ELEKTROWIN.

„Chceme tímto poskytnout občanům, které povodeň postihla, praktickou pomoc. Postarat se o vyplavené elektro je možná něco, na co v těchto těžkých chvílích nezbývá sil, ale vzhledem k životnímu prostředí je to potřeba. Vedly nás k tomu také četné dotazy na infolince projektu Recyklujte s hasiči,“ doplňuje Hana Ansorgová, manažerka komunikace kolektivního systému ASEKOL.

Hasiči zapojení do projektu jsou za normálních okolností povinni dbát na to, aby byly sbírané spotřebiče kompletní. To je důležité pro jejich další ekologické zpracování. „Teď ale nastala extrémní situace, takže jsme připraveni odebrat i nekompletní a také znečištěné spotřebiče,“ ujišťuje Pokorná.

Je třeba dodržet jen minimální základní podmínky. Shromáždit elektrospotřebiče na jedno místo – zvlášť ledničky a další chlazení, zvlášť televize a počítačové monitory a zvlášť ostatní elektro. Chladničky a mrazáky musí být zbaveny zbytků potravin a spotřebiče by neměly být potaženy nánosem bahna. Kvůli předpokládané špatné sjízdnosti či nedostupnosti komunikací je třeba počítat i s určitou prodlevou, než budou shromážděné spotřebiče odvezeny do zpracovatelských zařízení.   

Více informací na infolince  800 320 010

Kontaktní osoby:

Ing. Táňa Pokorná, ELEKTROWIN, e-mail: tana.pokorna@elektrowin.cz, tel.: 731 492 677

Hana Ansorgová, ASEKOL, e-mail: ansorgova@asekol.cz, tel.: 602 164 173


ELEKTROWIN a.s.je největším kolektivním systémem zaměřeným na zpětný odběr vysloužilých elektrospotřebičů v České republice. Od svého založení v roce 2005 již zrecykloval více než 150 000 tun vyřazených elektrospotřebičů. Společnost zajišťuje sběr, zpracování, využití a odstranění elektrozařízení a elektroodpadu. Zaměřuje se na chladící zařízení, velké a malé elektrospotřebiče, elektrické a elektronické nástroje. Společnost je nezisková, jejími akcionáři jsou přední výrobci velkých a malých domácích spotřebičů.  Sběrnou síť tvoří na 1 200 sběrných míst v 1 050 městech a obcích, 2 500 provozoven posledních prodejců a mobilní svozy ve více než 3 000 obcích.  

ASEKOL s.r.o.je nezisková společnost, která od roku 2005 provozuje kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení. Na základě zápisu vedeného u Ministerstva životního prostředí ČR zajišťuje zpětný odběr elektrozařízení v oblastech výpočetní, telekomunikační a kancelářské techniky, spotřební elektroniky, nástrojů, hraček a vybavení pro volný čas a sport, přístroje pro monitorování a kontrolu a výdejní automaty (tj. skupiny 3, 4, 6, 7, 8, 9 a 10). ASEKOL má uzavřeny smlouvy o zřízení míst zpětného odběru s 4 214 městy a obcemi a 2 568 opravnami a prodejnami elektro. Další tisíce sběrných míst vznikly díky vývoji a instalaci různých druhů kontejnerů na drobná elektrozařízení. Provozovaných více než 15 000 sběrných míst zajišťuje společnosti ASEKOL nejhustší sběrnou síť vysloužilých elektrozařízení ze všech kolektivních systémů v ČR i v Evropě. V roce 2012 vybral ASEKOL od každého občana ČR průměrně 1,63 kg elektroodpadu.