Vydáno dne 13. 5. 2016
PRAHA, 12. 5. 2016 – V prvním čtvrtletí letošního roku dosáhla ve světě poptávka po zlatě rekordních 1290 tun, což je nárůst o 21 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku a zároveň historicky druhé nejlepší čtvrtletí v dosavadních záznamech. Informoval o tom dnes server Zlato.cz s odvoláním na aktuální údaje organizace World Gold Council (WGC), která sdružuje 18 nejvýznamnějších producentů zlata na světě.
Zájem o investiční zlato poskočil o neuvěřitelných 122 %, uvedl server Zlato.cz. Tento nárůst byl tažen zejména velkým přílivem zlata do fondů obchodovaných na burze (ETF). Důvodem jsou podle WGC obavy investorů ohledně současné ekonomické křehkosti a finanční nejistoty. Fondy ETF nakoupily 364 tun zlata, což je nejvíc od roku 2009, což vynikne ve srovnání s prvním čtvrtletím 2015, kdy to bylo jen 26 tun.
Celková poptávka po zlatých cihlách a mincích byla 254 tun, nepatrně vyšší než ve stejném období loňského roku. Slabost v některých na cenu citlivých trzích byla vyvážena silou jinde: 5% růstem v Číně (62 t) a silnou poptávkou v USA a Velké Británii, které vzrostly o 55 % a 61 %. Celková investiční poptávka činila 618 tun, což je skok o 122 % ve srovnání s 278 tunami ve stejném období loňského roku. To podnítilo i vzestup ceny zlata v dolarovém vyjádření o 17 %.
Silnými kupci zlata zůstaly centrální banky, které v prvním čtvrtletí koupily 109 tun zlata. Jde o 21. čtvrtletí v řadě, kdy byly centrální banky čistými kupci zlata ve snaze diverzifikovat se od amerického dolaru.
Snížila se naopak, a to o 19 procent, celosvětová poptávka po špercích, protože vyšší ceny, protestní akce v Indii a změkčování ekonomiky v Číně znamenaly pro mnoho spotřebitelů odložení nákupů.
„Nejlepší čtvrtletí od roku 2009 je z velké části reflexí silné změny sentimentu na trhu, který vidíme i na našich zákaznících. S chutí a opět začínají nakupovat stálí zákazníci, kteří po dlouhá léta tzv. hibernovali,“ komentoval kvartální celosvětové výsledky hlavní analytik společnosti Zlato David Marášek.
Připomněl, že tradiční bankovní produkty už nevynášejí tolik, kolik v minulosti – naopak. „Averze vůči riziku a rostoucí nejistota na finančních trzích je vede k dalším nákupům zlata, které nabízí solidní zhodnocení a absolutní bezpečí pod vlastní kontrolou. Je dobré mít vlastní plán “B” i u osobních financí,“ dodal.
Zlato působí jako diverzifikační činitel v prostředí negativních úrokových sazeb v Evropě a Japonsku v kombinaci s nejistotou ohledně čínské ekonomiky. Roli hraje i očekávání pomalejšího růstu úrokových sazeb v USA a obava z globálních otřesů na akciových trzích.
Podle Alistaira Hewitta z WGC byl v prvním čtvrtletí letošního roku dominantním hráčem investiční sektor, který tlačí ceny nahoru. Hewitt očekává, že pokračující nejistota na trhu a nekonvenční měnové politiky budou dál podporovat jak investice, tak poptávku centrálních bank po zlatě. To by spolu s očekávaným oživením v Indii mohlo znamenat růst zájmu o zlato v dalším průběhu letošního roku.
INFORMACE PRO EDITORY:
Akciová společnost Zlato byla založena v roce 2015.
Firma byla zapsána do Obchodního rejstříku České republiky 15. září 2015 pod identifikačním číslem 044 03 231.
Základní kapitál společnosti je 10 milionů korun.
Aktuální výpis je k dispozici zde.
© Spindoctors. Všechna práva vyhrazena