Malý polibek na dovolené může někde znamenat velký průšvih

Vydáno dne 6. 6. 2014

Pokud o dovolené zamíříte do romantické Paříže, rozhodně se vyvarujte líbání na nádražním nástupišti. Od roku 1910 je to totiž zakázáno zákonem.

Ten měl podle svých tvůrců zabránit zpožďování vlaků a nikdo jej nezrušil ani v době rychlovlaků TGV. Za jeho porušení sice není stanoven žádný trest, i tak ale můžete být velmi důrazně vyzváni k tomu, abyste nástupiště neprodleně opustili.

„Při vyměňování něžností na veřejnosti byste si měli dát pozor i v dalších zemích, někde byste se mohli dostat do konfliktu s místními kulturními zvyklostmi nebo dokonce se zákonem,“ potvrzuje Petr Šatný, ředitel marketingu CK Alexandria.

Jste zatčeni, uslyšel zamilovaný pár

Zatímco třeba ve Španělsku se nikdo nebude pohoršovat nad tím, když si s partnerem vyměníte na ulici polibek, v tureckém vnitrozemí už si můžete zadělat na problém a ve Spojených arabských emirátech je takový projev vzájemných citů naprosto nepřípustný i v letoviscích. A to i v případě, že jste manželé. V roce 2010 se v Dubaji jeden britský pár políbil v restauraci – a byl zatčen a následně odsouzen k měsíčnímu vězení.

Také v Egyptě je líbání před ostatními považováno za nežádoucí, v Thajsku byste se na veřejnosti správně neměli ani držet za ruce, ale tamní přístup je zejména k turistům značně benevolentní. Přísný zákaz líbání platí třeba i v malajsijském metru. Ruští zákonodárci zase míní, že veřejné projevy náklonnosti by mohly vést k větší benevolentnosti v sexu.

„V islámských zemích mohou být prohřeškem z našeho pohledu i další maličkosti. „Jeden z našich klientů mi například líčil, jak v jedné části Istanbulu, kde je řada náboženských pamětihodností, jej personál v restauraci vyzval, aby se u stolu usadil naproti manželce a nikoliv vedle ní,“ vybavuje si Šatný.

„Některým lidem bohužel nechybí jen úcta k místním, ale i zdravý rozum. Třeba když se žena v islámské zemi opaluje na pláži nahoře bez,“ varuje.

V Japonsku se líbání považuje za regulérní předehru k sexu, polibky na veřejnosti jsou zde tedy přísně zakázány. Stejné je to v Indii, kde jsou citové projevy považovány za vysoce intimní a odehrávají se výhradně za zavřenými dveřmi. Láska na veřejnosti je zde dopřána jen filmovým hrdinům.

„Ještěže nejoblíbenější turistické destinace Čechů, jako třeba Bulharsko, tak přísné nejsou,“ říká Šatný, hned ale dodává:„V Bulharsku si ale pro změnu musíte dát pozor na smrkání u stolu, to se považuje za společensky nepřijatelné.“

Prudérnost maskují bezpečnostní předpisy            

Podobně jako ve Francii je prudérnost leckde maskována snahou předcházet bezpečnostním rizikům. Například v kampánské Eboli můžete zaplatit pokutu až 500 eur, pokud se budete se svým partnerem líbat v autě. Kvůli bezpečnosti silničního provozu je to tady totiž zakázané.

Pocestujete-li do USA, poptejte se raději svého delegáta, jak je to s líbáním ve státě, kde hodláte strávit dovolenou. Například v Logan County je totiž zakázáno líbat ženu ve spánku, v Connecticutu, Michiganu nebo Bostonu zase nesmíte ženu políbit v neděli, která patří duchovnímu rozjímání. A když už je líbání v Americe povoleno, může být časově omezeno. Například v Iowě se nesmíte líbat déle než pět minut, na Rhode Islandu více než tři minuty a v přísném Marylandu se smíte políbit jen na jedinou vteřinu.

A jedna zajímavost z britského Oxfordu: líbat se nesmíte v kampusu slavné univerzity. Pokud se nedokážete ovládnout, je pro vás vyhrazena „líbací zóna“ v místní menze.

„Samozřejmě platí, že k turistům jsou místní benevolentnější než k vlastním spoluobčanům, ale jedna ze základních cestovatelských pouček říká, že za hranicemi jste hosté a měli byste respektovat místní zvyklosti,“ připomíná Petr Šatný. Je vždy žádoucí informovat se v cestovní kanceláři nebo přímo u delegáta, jak to v té které destinaci chodí – vyhnete se tak nepříjemnostem, které by vám mohly pokazit zážitky z dovolené.

 

Abyste na dovolené nešlápli vedle, připravili jsme pro vás přehlednou tabulku zahrnující oblíbené turistické destinace a jejich vztah k citovým projevům a líbání na veřejnosti. Pro ilustraci připojujeme také výběr nejbizarnějších zákazů z celého světa.

Doporučení pro nejvyhledávanější destinace

Držení za ruku, líbání na veřejnosti

Bulharsko

 

ANO

Řecko

 

JIŽ ANO

Španělsko

 

ANO

Itálie

 

ANO, s výjimkou některých destinací (např. Ebola)

Turecko

 

NE, ale v turistických destinacích se toleruje

SAE

 

NE

Tunisko

 

NE

Egypt

 

NE

 

Rady pro turisty, kteří na dovolené nechtějí opravdu žádné potíže

Itálie: Na oblíbeném turistickém ostrově Capri zapomeňte na dřeváky. Klapat jimi na ulici je tady totiž přísně zakázáno. V sicilském Palermu se zase mohou ženy opalovat úplně nahé, ale muži ne. Muži mají zakázáno drbat se v rozkroku na veřejnosti. Za hrad postavený z písku hrozí na pláži Eraclea nedaleko Benátek pokuta až 6000 korun.

Estonsko: V Estonsku je zapovězeno hrát při sexu šachy.

USA: V USA je v některých městech zakázáno tahat o víkendu mrtvého koně po zemi. V Ohiu nesmíte opíjet ryby. V Utahu zase platí zákaz lovu velryb (i když nemá přístup k moři) a zákaz usnutí v továrně na sýry. V Hartfordu nesmíte přecházet ulici po rukou. Mississippi zakazuje objet náměstí více než stokrát po sobě. V Baltimoru není dovoleno brát s sebou do kina lva. V Pensylvánii si smí muž koupit alkohol pouze tehdy, má-li k tomu od manželky písemný souhlas. Několik států omezuje koupání kvůli tomu, že ve vodě je možné se utopit.

Velká Británie: K anglické královně se nesmíte přiblížit bez ponožek a do parlamentu nesmíte v brnění. Také je zakázáno v Parlamentu umírat. A nalepení poštovní známky s obrázkem panovníka hlavou dolů se rovná velezradě. Pokud leze Velšan po hradbách a je středa, můžete ho zastřelit, ale jen kuší. Těhotná žena si může ve Spojeném království ulevit, kdekoli ji napadne, dokonce i do policejní helmy. Je nezákonné neříct bernímu úředníkovi něco, co nechcete, aby věděl, ale je legální neříci mu informace, o kterých jste si mysleli, že je zná. Hlava mrtvé velryby nalezená kdekoli na britském pobřeží se automaticky stává majetkem krále, ocas zase majetkem královny. A v Liverpoolu se povoluje chodit nahoře bez pouze prodavačce v obchodě s tropickými druhy akvarijních ryb.

Švýcarsko: V některých švýcarských městech nesmíte splachovat záchod po šesté hodině.

Thajsko: Zde nesmíte chodit bez spodního prádla ani řídit bez trička.

Rusko: V Moskvě si musíte dát pozor, jak špinavé auto řídíte, třeba v okolí Rudého náměstí je řízení špinavého auta přísně zakázáno. Zákon sice přesně nedefinuje, jak špinavé znamená „špinavé“, ale pokuta může dosáhnout v přepočtu až výšky 1900 korun.

Kanada: V Kanadě je zakázáno platit ve velkém drobnými mincemi. Nikdo ale nedefinoval, kolik je rozumný počet mincí při placení použitých. Prodavač v obchodě má nicméně právo neprodat zboží zákazníkovi, který chce velkým počtem mincí platit.

Švédsko: Zde je zakázáno fotit se nahý ve fotobudce, proti fotografii nahoře nebo jen dole bez však zákon nic nenamítá.