Vydáno dne 19. 8. 2013
Přes osm milionů vysloužilých elektrospotřebičů už zrecykloval kolektivní systém ELEKTROWIN za osm let své činnosti. Osm let už také mohou Češi odevzdávat staré elektro zcela zdarma. ELEKTROWIN vytvořil sběrnou síť, která zahrnuje na 12 000 míst zpětného odběru.
Nejvíc – pět milionů – bylo za tu dobu malých domácích spotřebičů, jako jsou žehličky nebo vysoušeče vlasů. Sítí sběrných míst ELEKTROWINu a zpracovatelskými závody už ale prošlo také 2,5 milionu lednic. Zbytek připadá na pračky, sporáky a další bílou techniku, elektrické nářadí nebo zahradní techniku.
Hmotnost všech těchto zařízení překročila 160 000 tun. To odpovídá například 2000 moderním elektrickým lokomotivám. Nákladní vlak, který by měl toto množství najednou odvézt k ekologickému zpracování, by měl přes 3000 vagonů. Pokud byste čekali u závor, až celý přejede, trvalo by to i při maximální povolené stokilometrové rychlosti pro nákladní vlaky půl hodiny. Měřil by totiž 50 kilometrů.
„Systém zpětného odběru starých spotřebičů jsme v České republice budovali od samotného počátku podle zkušeností ostatních evropských zemí,“ připomíná generální ředitel neziskové společnosti ELEKTROWIN Roman Tvrzník.
V České republice i v ostatních zemích EU funguje zpětný odběr a recyklace na stejném ekonomickém principu. Financují je výrobci nových spotřebičů, kteří k tomu účelu před osmi lety založili kolektivní systémy, jako je například ELEKTROWIN.
Některé přístroje, kterých se dnes domácnosti zbavují, nesou dávno zaniklé značky. Kdyby se každý staral jen o svou vlastní produkci, končily by tyto kousky dál v obyčejných popelnicích, ty větší pak na černých skládkách. Sběrny surovin totiž podle zákona elektrospotřebiče vykupovat nesmějí. Nedokáží zaručit, že při jejich zpracování neuniknou látky nebezpečné životnímu prostředí.
Recyklace starých spotřebičů
Při demontáži jed nutné dodržet zákonem stanovený postup, především odejmout všechny části obsahující nebezpečné látky tak, aby neohrozily životní prostředí a zdraví. Proto uložila Evropská unie výrobcům, aby tyto látky již nadále pro výrobu nových spotřebičů nepoužívali, případně jejich použití tam, kde jsou nenahraditelné, omezili na nezbytné minimum.
Starší elektrospotřebiče ale obsahují takové látky, jako je kadmium, rtuť, olovo, šestimocný chrom, polybromové bifenyly, polybromové difenyletheny nebo azbest.
V chladničkách se nacházejí také freony – a to jak v chladicím okruhu, tak ve většině případů také v izolační pěně v korpusu chladničky. Pokud dojde k poškození okruhu – např. odstřižením kompresoru nebo chladící mřížky - uniká nejen olej, ale i freon do ovzduší.
Při recyklaci se ale získávají také cenné druhotné suroviny. Například běžná mikrovlnná trouba je z více než 50 % vyrobena ze železa, 16 % její hmotnosti tvoří sklo a 12 % plasty.
© Spindoctors. Všechna práva vyhrazena