Recyklovat pomáhá už přes 1000 hasičských sborů

Vydáno dne 3. 12. 2014

Očekávání pro rok 2014 se naplnilo: do projektu kolektivních systémů ELEKTROWIN a ASEKOL se zapojila už tisícovka hasičských sborů a další stále přibývají. Na konci října bylo registrováno už 1026 sborů dobrovolných hasičů (SDH).

SDH, které tímto způsobem pomáhají se sběrem a recyklací starého elektra, je už pětina ze všech, které v České republice působí.

Dlouhodobě nejaktivnější jsou přitom hasiči ze středních Čech. Ti tvoří 17 % všech sborů, které se do projektu dosud zaregistrovaly. Následuje kraj Vysočina s 12 % a Jihočeský kraj s 11 %.

Aktivita jednotlivých hasičských sborů v rámci projektu je ovšem různě intenzivní. K 30. 9. 2014 bylo v programu zapojeno 114 sborů, které se sice zaregistrovaly, zatím ale neuskutečnily žádný svoz. Jeden z registrovaných sborů jich naopak realizoval už 30.

Náš průzkum ukazuje, že se v českých domácnostech nachází až 9 milionů spotřebičů, které lidé vůbec nepoužívají. Dvakrát více je ještě tzv. historických zařízení, tedy nakoupených před rokem 2005, s jejichž recyklací je třeba v následujících letech rovněž počítat. Je proto skvělé, že nám hasičské sbory pomáhají informovat veřejnost o nutnosti zpětného odběru,“ říká Kristina Mikulová ze společnosti ASEKOL.

Symbolický šek pro Novou Ves

Tisícím hasičským sborem, který se rozhodl do projektu zapojit, je SDH Nová Ves z Libereckého kraje. Od organizátorů projektu převzali zástupci hasičů z Nové Vsi symbolický šek na 10 000 korun. Za ELEKTROWIN jej 21. října předal jeho generální ředitel Roman Tvrzník, za ASEKOL ředitel Miloslav Kužela.

„Hasiči vždycky pomáhali sbírat šrot a vylepšovali si tak rozpočet. Teď usnadňují svým sousedům odevzdání starých spotřebičů k recyklaci a čerpají za to odměny,“ podotýká ředitel kanceláře Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Jan Aulický, který byl slavnostnímu aktu rovněž přítomen.

„Když se jako host zúčastním výroční valné hromady některého sdružení, za tenhle projekt si vždycky vyslechnu chválu,“ dodává.

Historie projektu 

Projekt spustil ELEKTROWIN v roce 2011, od roku 2013 se na organizaci podílí také kolektivní systém ASEKOL. Prostřednictvím hasičů se za tu dobu dostalo k recyklaci už přes 5000 tun vysloužilých spotřebičů. V roce 2011 projekt začínal s 633 tunami, o rok později vysbíraných spotřebičů přibylo na 1182 tun.

Za rok 2013 jich bylo už 1634 tun, což také představuje dosavadní rekord. Do konce letošního září to ale bylo už 1576 tun, takže v konečném součtu za celý rok lze očekávat další posunutí rekordní hranice.

Na odměnách, které z projektu hasiči získávají na základě množství shromážděného elektra, obdržel každý sbor průměrně 6500 Kč.

„Spolupráce s hasiči je jednou z cest k dalšímu zvyšování zpětného odběru vysloužilých spotřebičů a množství elektra, které se každoročně zrecykluje,“ připomíná generální ředitel ELEKTROWINu Roman Tvrzník. Upozorňuje, že nedávno přijatá novela zákona o odpadech přináší v tomto směru zvýšené požadavky ze strany EU.

Jak se zapojit

Princip programu a podmínky účasti v projektu jsou stále stejně jednoduché. Sbor dobrovolných hasičů zorganizuje sběrnou akci a za vysloužilé elektrospotřebiče obdrží finanční odměnu. Zúčastnit se mohou všechny sbory dobrovolných hasičů. Stačí se zaregistrovat, nejlépe prostřednictvím portálu www.recyklujteshasici.cz.

Sběru podléhají malé i velké domácí spotřebiče, zjednodušeně řečeno vše, co lze zapojit do zásuvky, nebo co funguje na baterie.

Vstříc zaregistrovaným hasičským sborům vychází nově i zjednodušení objednávkového formuláře svozu. Nyní již není potřeba vyplňovat adresu svozového místa. Jako svozová adresa je vždy platná ta, která byla uvedena v registračním formuláři při registraci SDH. Drobné korekce místa nakládky lze domluvit přímo při kontaktu s řidičem svozového vozidla.

Nadále funguje také bezplatná infolinka projektu na telefonním čísle 800 320 010. Od 1. 1. 2014 byla navíc prodloužena její provozní doba. Od pondělí do pátku zde získáte odpovědi na své dotazy vždy mezi 08:00 - 15:30.